Najpiękniejsze puchary szklane

Wiele hałasu o nic? Czy tak jest? Dlaczego współcześnie wstydzimy się odznaczeń sportowych, przecież to właśnie one stanowią widzialny obraz tego, co udało nam się osiągnąć, bez względu na to czy jest to mistrzostwo świata w prestiżowym konkursie muzycznym, zawodach sportowych, czy nagroda za najlepszy wypiek podczas corocznych dożynek, lub najśmieszniejsze przebranie podczas balu karnawałowego w szkole. Wyróżnienia otrzymywane są na każdym kroku, czasami są to koleżeńskie ordery wykonane z ziemniaka albo papieru, urodzinowe gadżety- kubki, wpiny tabliczki okolicznościowe, jednak chyba najbardziej popularne są puchary.

Z definicyjnego punktu widzenia, puchary to trofea, uroczysty i jeden z z najbardziej prestiżowych sposobów uhonorowania jakiegoś osiągnięcia, zwycięstwa, nierzadko odznaczenie pomniejsze, mniej okazalsze w przypadku zdobycia wyników na pozostałych stopniach podium.

Czym jest puchar?

Wbrew pozorom, zarówno puchar sportowy, jak i puchar lodów mają ze sobą wiele wspólnego. Obydwa przedmioty, które w pierwszym przypadku zostały wzbogacone o moc symbolu są klasycznym naczyniem, czarą wykonanym z masy szklanek lub metalu. Współczesne pucharki spożywcze (nazwijmy tak te, które z powodzeniem znajdziemy w niejednej kuchennej szafce) to następcy kielichów (obecne kieliszki, których kształt i budowa opiera się na tych samych zasadach konstrukcji, jednak ich struktura jest o wiele delikatniejsza) w średniowieczu wykonane były z ciężkiego metalu, który początkowo był rzeźbiony (profilowany) następnie wzbogacany u uszlachetniany kamieniami lub rycinami. Pierwsze kielichy w znaczeniu takim, z jakimi mamy do czynienia współcześnie były produkowane już w starożytności przez Greków i Rzymian.

Cała magia pucharów może być porównana do mitologicznego sensu jaki został im nadany przez greków, a dotyczy on analizy nocnego sklepienia rozświetlonego miliardem gwiazd. Gwiazdozbiór Pucharu (Crateris), które kształt jak sama nazwa wskazuje przypomina srebrny kielich, znajduje się w okolicach równika niebieskiego. Ta słabo widoczna konstelacja znana była w starożytności złożona jest z 53, pojedynczych lub podwójnych gwiazd, spośród których gołym okiem widocznych jest zaledwie 20. Mitologia grecka łączy gwiazdozbiór Pucharu z gwiazdozbiorem Kruka, który znajduje się po lewej stronie czary widocznej na niebie. Oba gwiazdozbiory łączy mit o bogu, kłamstwie i wężu.

Być może obecnie nie budzi on już teraz tak wiele zainteresowania i nie podlega zbyt wielu komentarzom, tak jak dyskusje na temat najpiękniejszych kreacji gwiazdorskich widzianych na czerwonym dywanie, jednak chyba wszyscy pamiętają sytuację sprzed roku, kiedy jeden z pucharów projektu Marco Heera został skradziony w Brazylii podczas Trophy Tour.
Wykonany na specjalne zamówienie puchar był polerowany ręcznie przez 24h, a następnie poddany dodatkowej obrabiarce 3D przez 60h. Do popularnych i bardzo prestiżowych modeli należą puchary szklane, wykonane ze specjalnej masy witrażowej, przepuszczającej promienie słoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>